Yönetici ŞirketEskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesinin yönetici şirketi, Anadolu Teknoloji Araştırma Parkı San. ve Tic. A.Ş. (ATAP A.Ş.)'dir.

ATAP A.Ş., Eskişehir Sanayi Odası tarafından üniversite-sanayi işbirliğinin bir sonucu olarak, il sanayiinde teknolojik yatırımları arttırmak amacıyla 18 Eylül 1990'da kurulmuştur. ATAP A.Ş.'nin kuruluşu aşamasında 1991 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) ile Birleşmiş Milletler Kalkınma İçin Bilim ve Teknoloji Fonu (UNFSTD)'le işbirliğine gidilerek, uluslararası tecrübelerden de yararlanılmıştır.

Bu şirketin kuruluş amaçlarının başında, ulusal sanayiimizi, bir an önce gelişmiş ülkeler düzeyine çıkararak ülkemize, uluslararası pazarda rekabet gücü kazandırmak yolunda bilimsel bilgiyi uygulamaya dönüştürerek teknolojinin hizmetine sunabilmek için üniversiteler ile sanayi arasında işbirliğini gerçekleştirecek bir teknoloji sistemi kurmaktır.

Şirket bu amaçlarından yola çıkarak, Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesinin de kurucu ortakları arasında yer almış olup, aynı zamanda bölgenin yönetici şirketidir.

ATAP A.Ş. kuruluşundan bu tarafa Anadolu Üniversitesi Yunusemre Kampusü içinde yer alan binasında çalışmalarını sürdürmüştür. Geçen süre içersinde kuruluşun binasında çeşitli firmalar yer kiralamak suretiyle faaliyet göstermişler özellikle, bilgisayar yazılımları, internet teknolojileri, akıllı kartlar, baskılı devreler, güvenlik sistemleri, gıda teknolojileri gibi konularda çalışmalar yapmışlardır.

ATAP A.Ş., uzun yıllara dayanan bu bilgi ve tecrübe birikiminden yararlanarak Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunda yer aldığı şekliyle artık sadece, Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesinin idare ve işletmeciliğini yapacaktır.

Yöredeki kurum ve kuruluşlardaki ileri teknoloji uygulamalarını yaygınlaştırmak mevcut deneyimleri paylaşılır kılmak , miras bırakılan deneyimlerin zenginleşmesine ve çoğalmasına vesile olmaki türk ekonomisine katkı oranını her geçen gün arttıran üniversite ve sanayi kademesinde partnerliği gerçekleştirecek AR-GE girişimlerinin belirlenerek yasalarda öngörülen teşvik ve muafiyetlerden istifadesine olanak sağlanmaktadır.

ATAP A.Ş. tarafından yönetilecek ve işletilecek olan Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesinde yatırımcılara sağlanan hizmetler şunlardır:

  • İnkübasyon, test, kalibrasyon ve kalite güvence konularında teknik destek,
  • Marka tescil, telif hakları, patent alma, şirket kuruluşu ve teknoloji transferi konularında danışmanlık hizmeti,
  • Finansman, risk sermayesi, pazarlama ve ihracat konularında yardım,
  • Yeni, ileri teknoloji laboratuarlarının gerekli personel istihdam ederek, kurulması ve işletilmesin konusunda destek ve hizmet verilecektir.

Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesini yönetecek kuruluş olan, Anadolu Teknoloji Araştırma Parkı San. ve Tic. A.Ş. (ATAP A.Ş.)'nin mevcut ortakları ve sermaye yüzde dağılımları aşağıdaki şekildedir.

 

SıraKuruluş AdıOran
1
Eskişehir Sanayi Odası
%72,50
2
Eskişehir Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü
%27,42
3
Osmangazi Üniversitesi Rektörlüğü
%0,08
4
Anadolu Üniversitesi Güçlendirme Vakfı
5
Anadolu Üniversitesi Eğitim,Sağlık ve Bilimsel Araştırma Çalışmaları Vakfı
6
Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü
7
Kılıçoğlu Toprak San. ve Tic. A.Ş.
8
Entil Endüstri Yatırımları ve Tic. A.Ş.
9
Süsler Soba San. ve Tic. A.Ş.
10
ICF Isı Cihazları Fab. A.Ş.
11
Aksoylu Treyler Römork San. ve Tic. A.Ş.
12
Sörmaş Söğüt Refrakter Malzemeleri A.Ş.
13
Hisarlar Makine San. ve Tic. A.Ş.
14
Toprak Demirdöküm San. ve Tic. A.Ş.
15
Eston Eskişehir Beton San. ve Tic. A.Ş.
16
Mersan Merdiven Basamağı ve Kaplamalar San. ve Tic. Ltd. Şti.
17
Esen Eskişehir Makine ve Tesis İmalatı San. ve Tic. A.Ş.
18
Pınar Emaye Isı Gereçleri Ltd. Şti.