2N İnovasyon, 20 saniyede şirketlerin röntgenini çekecek uygulama geliştirdi

Anadolu Teknoloji Araştırma Parkı ATAP

Detay Bilgileri

  • Kategori : Haber ve Duyurular
  • Ekleyen :
  • Tarih : 19 Ağustos 2016
  • Özet Bilgi :

2N İnovasyon, 20 saniyede şirketlerin röntgenini çekecek uygulama geliştirdi

2N İnovasyon Araştırma Geliştirme Yazılım Tic. Limited Şirketi’nin geliştirdiği bilgisayar uygulaması Fin Man 20 saniyede gerçekleştirdiği analiz ile şirketlerin anlık durumuna ilişkin tüm bilgiyi verirken, geleceğe ilişkin öngörü yapılmasına olanak sağlıyor.

2N İnovasyon Firma Sahibi Prof. Dr. Necdet Sağlam, Finansal Yönetim Sistemi Fin-Man markasıyla Türkiye’de kurulu olan 1 milyona yakın şirketin faydalanabileceği bir analiz sistemi geliştirdiklerini söyledi. Kurumlar vergisi beyannamesinde bulunan verilerin kullanıldığı ve 40 gösterge içeren veriler üzerinden firmaları sektör karşılaştırmalı olarak değerlendirdiklerini ve onlara rating (derecelendirme) verdiklerini ifade eden Sağlam, “Bu sistem bir şirket doktorudur. Şirketinizin performansına ilişkin tüm bilgiyi anlık olarak görebilirsiniz. Uygulama 650 sektörün 10 yıl geriye dönük tüm verilerini barındırıyor ve şirketlere içinde bulundukları sektörle karşılaştırmalı rating verebiliyor. Programımız yüzlerce şirket üzerinde denendi ve tek olumsuz görüş alınmadı. Uygulamada ayrıca finansal matematiği hesaplamaları yapılırken; Türk Ticaret Kanunu’na (TTK) göre faaliyet raporu da çıkarılabiliyor” diye konuştu.

Uygulama, karşılaştırmalı finans sonuçlarını da raporluyor Sağlam, Fin Man uygulaması ile ilgili şu bilgileri verdi: “Fin Man, web tabanlı çalışan, şirketlerin verilerini kurumlar vergisi beyanından veya excelden alarak finansal analizini ve derecelendirmesini yapan, sektör verileri ile karşılaştırmalı finansal sonuçları raporlayan bir uygulama.

Borca batıklığı da kar payını da hesaplıyor

Sağlam, Fin Man uygulamasının şirketlere geleceğe ait bir öngörü kabiliyeti kazandırdığını belirterek, sistemin getirdiği avantajları şöyle sıraladı: “Uygulama şirketin kendi sektöründeki yeriyle ilgili karşılaştırmalı bilgi alabilirsiniz. Analiz yorumlarını da grafik yöntemlerle görselleştirebilir, işletmenin risk analizini yapabilir, sürdürülebilirlik analizini Z-skor yöntemiyle de yapabilirsiniz. Verimlilik, karlılık gibi konularda bilgi alabilir, finans matematiği kapsamındaki basit faiz, bileşik faiz hesaplamaları, reeskont, anüitenin, bugünkü ve gelecek değeri, eşit olmayan ödemelerin bugünkü değeri ve gelecek değeri, efektif faiz, reel faiz hesaplamaları yapabilirsiniz. Kar payı avans dağıtımı, kıdem tazminatı, kredi faizleri kontrolü, borca batıklık hesaplaması gibi konuların tamamını da yapabiliyorsunuz.”

Kaynak: http://dunya.newspaperdirect.com/epaper/viewer.aspx?noredirect=trueİlgili Dokümanlar

Diğer Haber ve Duyurular

BIGG 2018 Programı çağrıları başladı
26 Ocak 2018 BIGG 2018 Programı çağrıları başladı
Rekabetçi Sektörler Programı İkinci Dönem Çağrı Sonuçları Basın Duyurusu ve Protokol İmza Töreni Gerçekleşti
23 Ocak 2018 Rekabetçi Sektörler Programı İkinci Dönem Çağrı Sonuçları Basın Duyurusu ve Protokol İmza Töreni Gerçekleşti
ATAP A.Ş- SSTEK A.Ş. İşbirliği Toplantısı
12 Ocak 2018 ATAP A.Ş- SSTEK A.Ş. İşbirliği Toplantısı
İsrail Büyükelçiği Heyeti ETGB'yi Ziyaret Etti
05 Aralık 2017 İsrail Büyükelçiği Heyeti ETGB'yi Ziyaret Etti
ETGB 5.TGB Zirvesinde
29 Kasım 2017 ETGB 5.TGB Zirvesinde
Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun
29 Ekim 2017 Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun
Teknoparklar İstanbul'da buluşuyor!
28 Eylül 2017 Teknoparklar İstanbul'da buluşuyor!
Kobigel-Kobi Gelişim Destek Programı
19 Eylül 2017 Kobigel-Kobi Gelişim Destek Programı
TÜBİTAK’tan -1511- Endüstriyel Ana Kimyasalların/Etken Maddelerin ve Üretim Teknolojilerinin Geliştirilmesi
06 Haziran 2017 TÜBİTAK’tan -1511- Endüstriyel Ana Kimyasalların/Etken Maddelerin ve Üretim Teknolojilerinin Geliştirilmesi
Challenge Hellow Tomorrow
08 Mayıs 2017 Challenge Hellow Tomorrow