5. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi

Anadolu Teknoloji Araştırma Parkı ATAP
Anadolu Teknoloji Araştırma Parkı ATAP
Anadolu Teknoloji Araştırma Parkı ATAP

Detay Bilgileri

  • Kategori : Haber ve Duyurular
  • Ekleyen :
  • Tarih : 28 Eylül 2016
  • Özet Bilgi :

5. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yüksek teknolojinin ihracattaki payını yüzde 15’e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.
Bakan Özlü, Cumhurbaşkanı Külliyesi Beştepe Millet Cami Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen “5. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi”nde yaptığı konuşmada,  teknoloji ve müşteri taleplerindeki değişimin hem tehdit hem de fırsat olduğunu belirterek, bunun değişime ayak uyduramayanlar için tehdit, değişime yön verenler için fırsat anlamına geldiğini kaydetti. 

Yüksek teknolojili ürünlerin ihracat içindeki payını yüzde 4'ten yüzde 15’e doğru çıkarmayı hedeflediklerini bildiren Özlü, her sektörün 4. Sanayi Devrimi'ne hazırlıklı olması gerektiğinin altını çizdi.

"Özel sektör eliyle yapılacak"
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise,  bilime, sanayiye, teknolojiye ve Ar-Ge’ye çok daha fazla kaynak aktarmaya çalıştıklarını dile getirdi. Ar-Ge’nin milli gelirden almış olduğu payın 14 yıl öncesine göre arttığını vurgulayan Zeybekci, “Ar-Ge, patent, tasarım, buluş ve teknolojik geliştirmeyi özel sektör eliyle yapmadığımız sürece hiçbir yere varamayız. Üniversitelerimiz birer bilim merkezi, birer kuluçka merkezi. Üniversitelerle özel sektörü bir araya getirdiğimiz zaman başarıya birlikte yürüyeceğiz” diye konuştu. 


Birincilik Arçelik'in
En başarılı Ar-Ge merkezlerinin ödüllendirildiği törende birincilik ödülünü Arçelik adına Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Öztürk, ikincilik ödülünü Vestel adına Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, üçüncülük ödülünü de Kordsa Global Endüstriyel İplik ve Kord Bezi San. Tic. AŞ adına şirketin Üst Yöneticisi (CEO) Cenk Alper aldı.


Birçok firma ödül aldı
Sektörel ödüllerde de gıda alanında Elvan Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ adına Grup Başkanı Hidayet Kadiroğlu ödülünü Bakan Özlü ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin elinden alırken, bankacılık ve finans sektöründe Kuveyt Türk Katılım Bankası AŞ, bilgisayar ve iletişim hizmetleri sektöründe Airties Kablosuz İletişim Sanayi ve Dış Ticaret AŞ, cam ve seramik ürünleri sektöründe Eczacıbaşı Yapı Gereçleri Sanayi ve Ticaret AŞ, dayanıklı tüketim malları alanında Arçelik AŞ, elektronik sektöründe Vestel AŞ, metal ürünler alanında Norm Civata Sanayi ve Ticaret AŞ, iklimlendirme sektöründe Bosch Termoteknik Isıtma ve Klima Sanayi ve Ticaret AŞ, İlaç Sanovel İlaç San. Tic. AŞ, kimya sektöründe DYO Boya Fabrikaları Sanayi ve Ticaret AŞ, makine ve ekipman alanında Durmazlar Makine Sanayi ve Ticaret AŞ, otomotivde Tofaş Türk Otomobil Fabrikası AŞ, otomotiv yan sanayi sektöründe Teklas Kauçuk Sanayi ve Ticaret AŞ, savunma ve havacılık alanında Aselsan AŞ, tekstil ve hazır giyim sektöründe de Kordsa Global Endüstriyel İplik ve Kord Bezi Sanayi Ticaret AŞ ödüle layık görüldü.


Personel istihdamında Aselsan’a ödül

Gösterge bileşenlerine göre ödüller alanında da ödül alanlar Ar-Ge personel istihdamında Aselsan, Ar-Ge harcama yoğunluğunda Kazlıçeşme Deri Ürünleri Araştırma Geliştirme Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, proje kapasitesinde Koç Sistem Bilgi ve İletişim Hizmetleri AŞ, işbirliği ve etkileşimde Netaş Telekomünikasyon AŞ, ticarileşmede FNSS Savunma Sistemleri AŞ, fikri mülkiyet yetkinliğinde Sanovel İlaç Sanayi Ticaret AŞ oldu.
KOBİ Ar-Ge özel ödülünü de Triodor Araştırma Geliştirme Yazılım ve Bilişim Ticaret Limited Şirketi aldı.


İki gün sürecek
Zirvenin öğleden sonraki bölümü panellerle devam etti. 
27-28 Eylül 2016 tarihlerini kapsayan 5. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi’nde ayrıca, Ar-Ge merkezlerinde yapılan Ar-Ge projelerinin sonunda ortaya çıkan yeni teknoloji ve çıktılar kamuoyu ile paylaşılacak. Zirvede Ar-Ge merkezlerinin sorunları ele alınacak. Ar-Ge merkezi yöneticilerinin konuşmacı olarak yer alacağı panellerde, Ar-Ge faaliyetlerinde tasarımın önemi ve patent konuları ele alınacak.

Kaynak:www.sanayigazetesi.com.tr

İlgili Dokümanlar

Diğer Haber ve Duyurular

İsrail Büyükelçiği Heyeti ETGB'yi Ziyaret Etti
05 Aralık 2017 İsrail Büyükelçiği Heyeti ETGB'yi Ziyaret Etti
ETGB 5.TGB Zirvesinde
29 Kasım 2017 ETGB 5.TGB Zirvesinde
Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun
29 Ekim 2017 Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun
Teknoparklar İstanbul'da buluşuyor!
28 Eylül 2017 Teknoparklar İstanbul'da buluşuyor!
Kobigel-Kobi Gelişim Destek Programı
19 Eylül 2017 Kobigel-Kobi Gelişim Destek Programı
TÜBİTAK’tan -1511- Endüstriyel Ana Kimyasalların/Etken Maddelerin ve Üretim Teknolojilerinin Geliştirilmesi
06 Haziran 2017 TÜBİTAK’tan -1511- Endüstriyel Ana Kimyasalların/Etken Maddelerin ve Üretim Teknolojilerinin Geliştirilmesi
Challenge Hellow Tomorrow
08 Mayıs 2017 Challenge Hellow Tomorrow
Uluslararası Ar-Ge İşbirlikleri Fuarı ve Zirvesi
03 Mayıs 2017 Uluslararası Ar-Ge İşbirlikleri Fuarı ve Zirvesi
6769 SAYILI SINAİ MÜLKİYET KANUNU UYGULAMA YÖNETMELİĞİ YÜRÜRLÜĞE GİRDİ 
25 Nisan 2017 6769 SAYILI SINAİ MÜLKİYET KANUNU UYGULAMA YÖNETMELİĞİ YÜRÜRLÜĞE GİRDİ 
TEKNOLOJİK ÜRÜN YATIRIM DESTEK PROGRAMI HAKKINDA 8 NİSAN TARİHLİ RESMİ GAZETE’DE YENİ YÖNETMELİK YAYINLANDI
10 Nisan 2017 TEKNOLOJİK ÜRÜN YATIRIM DESTEK PROGRAMI HAKKINDA 8 NİSAN TARİHLİ RESMİ GAZETE’DE YENİ YÖNETMELİK YAYINLANDI