arge merkezlerinin ve teknoloji geliştirme bölgelerinin sınai mülkiyet kapasitelerinin geliştirilmesi projesi

Anadolu Teknoloji Araştırma Parkı ATAP
Anadolu Teknoloji Araştırma Parkı ATAP
Anadolu Teknoloji Araştırma Parkı ATAP
Anadolu Teknoloji Araştırma Parkı ATAP

Detay Bilgileri

  • Kategori : Haber ve Duyurular
  • Ekleyen :
  • Tarih : 29 Temmuz 2016
  • Özet Bilgi :

arge merkezlerinin ve teknoloji geliştirme bölgelerinin sınai mülkiyet kapasitelerinin geliştirilmesi projesi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Borsa İstanbul bünyesinde kurulacak Fikri Mülkiyet Borsası'nın, patentlerin ticarileşmesine büyük katkı sağlayacağını ifade ederek, "Ülkemizde, patentlerin, tasarımların, markaların hem nicelik hem de nitelik olarak artması için yoğun bir şekilde çalışacağız. İşletmelerin finansal yapılarında da marka değerlerinin ve patentlerin ağırlık kazanmasını istiyoruz" dedi. 
Ankara’da düzenlenen “Ar-Ge Merkezleri ve Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin Sınai Mülkiyet Kapasitelerinin Geliştirilmesi Projesi” tanıtım toplantısında, yerli patent bilincinin nasıl artırılacağı ele alındı.

Üst düzey katılım

“Yerli patent bilincini KOBİ ve işletmelere yaymak için yapılması gerekenlerin ele alındığı toplantıya, üst düzey katılım oldu. Toplantıya, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün yanı sıra, Bakanlık Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. İlker Murat Ar, Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği Başkanı Erhan Akın, OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın, Ankara Teknopark Genel Müdürü Fatih Mutlu, ATAP AŞ Genel Müdürü Ali İhsan Karamanlı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji, Adalet, Sağlık, Gümrük ve Ticaret, İçişleri, Kalkınma, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlıklarından üst düzey bürokratlar katıldı.

“Reel sektör çalışıyor”
Toplantıda konuşan Bakan Faruk Özlü, üretim artışına değindi. Özlü, “Reel sektör çalışıyor. Üretim artıyor. Sektörel siparişlerde artış var” dedi. 64 TGB içerisinde 21 Ar-Ge projesinin de tamamlandığını belirten Özlü, “265 Ar-Ge merkezimizde 8 bin 500 Ar-Ge projesi tamamlandı. Yerli patent başvuru sayısında muazzam bir artış var” diye konuştu.

KOBİ'lere yönelik

Türk Patent Ensitüsü Başkanı Habip Asan, patent ve tescil faaliyetlerini yürüten sorumlu kamu kuruluşu olduklarını vurgulayarak, “STK’larımıza, kamu kurum ve kuruluşlarımıza, sınai mülkiyeti benimsetici etkinlikler düzenliyoruz. Türkiye üniversitelerinde sınai mülkiyeti yaygınlaştıracağız. KOBİ’lere sınai mülkiyet bilincini aşılayıcı bir proje yürütüyoruz” diye konuştu. 


Haber:ÜMİT UÇAR / TUĞÇE EROL

Kaynak: www.sanayigazetesi.com.tr

İlgili Dokümanlar

Diğer Haber ve Duyurular

BIGG 2018 Programı çağrıları başladı
26 Ocak 2018 BIGG 2018 Programı çağrıları başladı
Rekabetçi Sektörler Programı İkinci Dönem Çağrı Sonuçları Basın Duyurusu ve Protokol İmza Töreni Gerçekleşti
23 Ocak 2018 Rekabetçi Sektörler Programı İkinci Dönem Çağrı Sonuçları Basın Duyurusu ve Protokol İmza Töreni Gerçekleşti
ATAP A.Ş- SSTEK A.Ş. İşbirliği Toplantısı
12 Ocak 2018 ATAP A.Ş- SSTEK A.Ş. İşbirliği Toplantısı
İsrail Büyükelçiği Heyeti ETGB'yi Ziyaret Etti
05 Aralık 2017 İsrail Büyükelçiği Heyeti ETGB'yi Ziyaret Etti
ETGB 5.TGB Zirvesinde
29 Kasım 2017 ETGB 5.TGB Zirvesinde
Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun
29 Ekim 2017 Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun
Teknoparklar İstanbul'da buluşuyor!
28 Eylül 2017 Teknoparklar İstanbul'da buluşuyor!
Kobigel-Kobi Gelişim Destek Programı
19 Eylül 2017 Kobigel-Kobi Gelişim Destek Programı
TÜBİTAK’tan -1511- Endüstriyel Ana Kimyasalların/Etken Maddelerin ve Üretim Teknolojilerinin Geliştirilmesi
06 Haziran 2017 TÜBİTAK’tan -1511- Endüstriyel Ana Kimyasalların/Etken Maddelerin ve Üretim Teknolojilerinin Geliştirilmesi
Challenge Hellow Tomorrow
08 Mayıs 2017 Challenge Hellow Tomorrow