Bilgilendirme: Bölge Dışı çalışmaları ve Personel Bildirim Formları onayı ve cezai işlemlerDeğerli Girişimcilerimiz,

Aşağıda belirtilen işleyiş ile ilgili konular ÖNEM taşımaktadır. Lütfen tamamını okuyunuz.

Bakanlığında uyarısı ile; ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından cezai işlem uygulanmaması için, aşağıda belirtilen hususlara verilmesi gereken önem hatırlatılmaktadır.


1) BÖLGEDIŞI çalışmalarınızı AYLIK olarak ay tamamlandıktan sonra İLK HAFTA içerisinde ATAP PORTALA girmeniz ve yönetici şirket tarafından ONAYLANMASINI beklemeniz gerekmektedir. Kırmızı uyarının YEŞİLE dönmesi onayınızın gerçekleştiği anlamına gelmektedir. Böylelikle Personel Bildirim Formları da hazırlanmaya UYGUN HALE gelmiş olacaktır. Personel Bildirim Formlarınızın onaylı halini teslim aldıktan HEMEN sonra BİLTEK Portalına girişinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Lütfen geriye dönük ve veya onaysız işlem yapmayınız. Sistem bildiğiniz üzere Bakanlık tarafından kontrol edilmektedir. Yönetici şirketin de yapmış olduğu bildirimlerle AYNI olması gerekmektedir.


2) PERSONEL BİLDİRİM FORMLARINIZ, yönetici şirket tarafından ONAYLANMADIĞI sürece; SGK ve Vergi Dairesine bilgi vermeyiniz. Bu konuda lütfen MÜŞAVİRLERİNİZE hatırlatma yapınız. Cezai işlem rakamları çok yüksektir.


3) Personel bildirim formları GERİYE DÖNÜK KABUL EDİLEMEMEKTEDİR. Her ayın İLK 15 gününde bir önceki aya ait olan formlar kabul edilir. Kontrol edildikten sonra imzaya sunulur. Uygun bulunursa imzalanır. İmzalı evraklar yerleşkelere en geç ayın 25ine kadar gönderilmiş olur. İLK 15 günden önce teslim edenlerin onayı ve evrakının hazır olması daha erken olmaktadır.

OSB yerleşkesinde bulunan firmaların yönetici şirketten onaylı evrakları alması gerekir. Onaylı evrakın alınmasından sonra vergi muafiyetlerinden faydalanılabilir. Bu onaydan emin olunması için İMZALI EVRAKLARIN TESLİM ALINMASI gerekmektedir. Lütfen aksi halde başvuru yapmayınız.


4) Evrakların ıslak imzalarını ve nüshalarını KONTROL ediniz. Muafiyet tutarı yazan kısımları tekrar KONTROL ediniz ve belirtilen tarihte yönetici şirkete ulaştırınız.


5) İMZALARIN kişilerin KENDİLERİNİN atmış olması gerektiğini lütfen unutmayınız. BAŞKASININ YERİNE atılan imzalı evrakların tespiti halinde haber verilmeksizin işleme alınamayacaktır.


Buna ilişkin resmi yazılar tarafınıza daha önceden de iletilmiştir.

Tüm bu hatırlatmalar girişimcilerimizin cezai işleme maruz kalmaması için yapılmıştır.

Ayrıca, kanunlar kapsamında yönetici şirketin görev ve sorumluluklarını yerine getirebilmesi için önerilere uyulması gerekmektedir.

Daha iyi hizmet verilebilmesi için uyum halinde çalışılmasının önemini hatırlatır, herkese sağlıklı güzel günler dileriz. 


Saygılarımızla,

ATAP A.Ş.