Dijital Rekabet Çağrısı YarışmasıDeğerli Girişimcilerimiz,

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Daire Başkanlığı tarafından duyurusu yapılan Ufuk Avrupa  Programı  kapsamında  duyurulan ve 10 Mayıs 2021'e kadar başvuruya açık olacak" Dijital Rekabet Yarışması"  çağrısına  ilişkin yönetici şirketlere gönderilen bilgilendirme yazısı aşağıda bilgilerinize sunulmaktadır. Ekte resmi yazısı bulunan yarışmaya ilişkin detaylar için bizimle irtibata geçebileceğinizi hatırlatır, iyi çalışmalar dileriz.


Saygılarımızla,

ATAP A.Ş. 


EK: Araştırma ve Teknolojik Gelişme Programları_Ek_[KEP İletisi] Dijital Rekabet Yarışması Çağrısı_Ek_EK-1.pdf.pdf.pdf

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sayın yetkili,

 

Avrupa Yenilik ve Teknoloji  Enstitüsü (EIT) Avrupa Birliği tarafından 2008 yılında Avrupa'nın yenilikçilik kapasitesini artırmak üzere kurulmuştur. 2021-2027 döneminde  AB Araştırma ve Yenilik Çerçeve Programı Ufuk Avrupa altında faaliyet gösterecek olan   EIT'in; farklı sektörlere hitap eden sekiz 'Bilgi ve Yenilik Topluluğu'  aracılığıyla iş dünyası, eğitim ve araştırma alanlarından 1500 paydaşı bir araya getirerek Avrupa'nın en büyük yenilik ağını oluşturması beklenmektedir.

 

2010 yılında kurulan Avrupa Yenilik ve Teknoloji Enstitüsü Dijital Bilgi ve Yenilik Topluluğu ise (EIT Dijital KIC), Avrupa'nın kapsayıcı, adil, sürdürülebilir ve rekabetçi bir dijital ekosisteme kavuşturulmasını amaçlamaktadır. EIT Dijital KIC, şirketler, KOBİ'ler, araştırmacılar, mühendisler, iş insanları ve yatırımcılar arasında güçlü bir ağ oluşturarak iş planı geliştirilmesi ve finansman desteği sağlamaktadır. Bu doğrultuda geçtiğimiz on yıl boyunca 2200'den fazla öğrenci, 370 girişim ve 200 teşebbüs desteklenmiş, bunun sonucunda 530 ürün ve hizmet ticarileştirilmiştir.

 

Dışişleri Bakanlığının ilgide kayıtlı yazısında, EIT Dijital KIC  desteklerinden olan ve 2014 yılından bu yana gerçekleştirilen, 'derin teknoloji' alanında başarılı girişimlere  destek sağlayan Dijital Rekabet Yarışması (Dijital Challenge) hakkında bilgi verilmektedir., Yarışma kapsamında gelişmiş, kopyalanması zor dijital altyapıya sahip ürün ve hizmetler sunan büyüme aşamasındaki girişimlerin uluslararası bir ölçeğe erişmeleri ve olgunlaşmaları hususlarında  destek sunulduğu belirtilmekte, 2014'teki ilk Yarışmadan bu yana 2500 ürünün sunulduğu program sayesinde pek çok teşebbüsün uluslararası nitelik kazanarak altyapılarını geliştirme fırsatı bulduğu vurgulanmaktadır. 

 

Dijital Rekabet Yarışması kapsamında en başarılı yirmi başvuru sahibinin; şirket temsilcisinin, yatırımcıların ve uzman jüri grubunun bulunduğu bir etkinliğe davet edileceği ve bu yirmi başarılı başvuru sahibi arasından seçilecek en başarılı üç girişimcinin toplamda 250 bin avroluk para ödülünün yanı sıra uzman bir ekip tarafından sağlanan nitelikli bir eğitim programına ve şirketler, KOBİ'ler, araştırma enstitülerinden oluşan iki yüzden fazla sayıda üyeye sahip bir yenilik ağına katılma şansı elde edeceği belirtilmektedir.

 

Dijital Rekabet Yarışmasına başvuruda bulunabilmek için uluslararası piyasalara açılabilmek ve hızla gelişen bir teknoloji şirketi olmak, en erken on yıl önce kurulmuş olmak ve büyüme aşamasında olmak (2020yılında minimum 300 bin avro gelir elde etmiş ya da minimum 2 milyon avro yatırım almış olmak) şartları aranmaktadır.

 

Ufuk Avrupa  Programı  kapsamında  duyurulan ve 10 Mayıs 2021'e kadar başvuruya açık olacak" Dijital Rekabet Yarışması"  çağrısına  ilişkin başvuru şartlarını gösteren belgeilişikte sunulmaktadır. Çağrıyla alakalı sorular için programınkoordinatör   kuruluşu    olan    TÜBİTAK'la (ncpdis@tubitak.gov.tr) ve Dışişleri Bakanlığı ile (abprogramlari@ab.gov.tr) iletişime geçilebilmektedir.  

 

Güçlü dijital altyapıya sahip girişimlerin gelişim süreçlerinin desteklenmesine katkı sağlayacağı değerlendirilen ilgili ödül programının firmalarınıza duyurulması hususu rica olunur.


Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Daire Başkanlığı