İnovasyon Mühendislik: Pandemiyi Yok Edecek...Robotik ve konumlandırma sistemleri üzerine faaliyet gösteren İnovasyon Mühendislik, Koronavirüs ile mücadele kapsamında otonom olarak UV-C dezenfeksiyonu sağlayan “COVID-INOTA” ile sağlık görevlileri ve hastalar arasında temassız iletişim sağlayacak “Teletıp Bilgi Robotu” adını verdiği iki ürün geliştirerek piyasaya sundu. İnovasyon Mühendislik Genel Müdürü Erol Çıracı, 2009 yılından bu yana Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Teknokent’te robotik ve konumlandırma sistemleri üzerine alanında uzman ARGE personelleri ile faaliyet gösterdiklerini anlattı. 

"COVID-OTA:  Sıfır Temas, Tam Dezenfeksiyon"

COVID-INOTA ürünü; fabrikalar, havaalanları, hastaneler, metro istasyonları gibi insan yoğun olarak bulunduğu kapalı ortamlarda UV-C dezenfeksiyonu sağlayan bir otonom araçtır. UV-C teknolojisi ile geliştirilen bu otonom araç ile steril ve dezenfekte bir ortam yaratılmaktadır.

Covid-İnota Nasıl Çalışıyor?

  1. Robot öncelikle görev yapacağı ortamın haritasını çıkarır.
  2. Dezenfeksiyon alanının konumu, dezenfeksiyonda görevli kişinin yetkisi, ortamda canlı olmaması gibi durumlar kontrol edilir.
  3. Tüm şartlar dezenfeksiyon için sağlanıyorsa robot ilgili alana girer.
  4. Daha önceden haritasını çıkardığı ortamda belirli noktalarda, belirli süre durarak görevini tamamlar.
  5. Eğer dezenfeksiyon esnasında odaya bir canlının girmesi durumunda, bunu algılayarak kendisini pasife alır.

Not 1* UV-C ışığın, SARS-CoV-2 virüsü ve %80’den fazla genetik benzeşmesi olan virüsün genetik materyaline zarar verdiği ve bakterileri % 99 oranında yok ettiği kanıtlanmıştır.

Not 2* UV-C lambalar; bakteri, virüs ve sporların DNA yapılarını bozmakta ve yüzeylerin, havanın, suyun ve aletlerin dezenfektasyonunda kullanılmaktadır.

"TELETIP BİLGİ ROBOTU" 

İnovasyon Mühendislik Genel Müdürü Erol Çıracı ürün tanıtımına şöyle devam etti; 

Teletıp (Uzaktan Sağlık) konusu aslında uzun zamandan beri gündemde olan bir konuydu, fakat COVID-19 salgını ile bu kavram ile daha sık karşılaşmaya başladık. Bizler de bu kapsamda gerekli Arge ve Ürge çalışmalarımızı yaparak, Teletıp Bilgi Robotunu ürünlerimiz arasına eklenmiş bulunmaktadır.

Teletıp Bilgi Robotumuzu, hastalar ile doktor arasında ilaç taşıma gibi kritik görevlerde kullanmak amacı ile tasarladık. Bu sayede hasta ile aynı ortama girmeden ve temas etmeden ilaç gönderimi yapılarak, hasta yakınları da robot üzerinde bulunan ekranlarda hasta ile canlı görüşebilmektedirler.

Aynı zamanda bu robot sayesinde sağlık çalışanları hastanın yanına gitmeye gerek kalmadan, güvenli bir şekilde hastayı kontrol edebilecekler, kısa sürede kontrol işlemlerini tamamladıkları için de çalışma performanslarında artış gösterecektir.

Hedefimiz COVID-INOTA ürünümüzün; tüm insan yoğun ortamlarda sterilizasyon ve dezenfeksiyon amaçlı kullanıldığını görmek, Teletıp Bilgi Robotumuzu ise tüm hastanelerimizde hasta-doktor arasında en az temas ile ilaç taşıma, konsültasyon faaliyetleri, hastanın yakınları ile görüşmesi gibi amaçlarla kullanmasını sağlamaktır.